PAR BUTLERU BRĀĻU KAPIEM – vajag pavisam maz, ja vien sirds ir īstajā vietā…

· Ceļi, Izglītība-sports
Autori

Apsūnojušās Latviešu strēlnieku kapu kopiņas, grūti salasāmais uzraksts uz kapu pieminekļa,

Butleru brāļu kapi 2012salūzušais dzelzs krusts pieminekļa galotnē, klusums un miers valdīja Ķekavas novadā esošajos Butleru Brāļu kapos. Noskaņa meža vidū bija īpaša, tomēr vienlaikus nepameta sajūta, ka par Latvijas brīvību kritušie karavīri dus nepelnītā aizmirstībā …

Tas bija pērnā gada rudenī, kad mēs – vairāki nacionāli domājoši ķekavieši – atzīmējām Lāčplēša dienu Ķekavas novadā, apmeklējot Butleru Brāļu kapus. Noteikti, ka daudzi ķekavieši par tiem ir dzirdējuši, daži arī noteikti zina, ka „kaut kur tur Plakanciema virzienā mežā ir”. Bet kur gan īsti?!

Interese par Butleru Brāļu kapiem mums bija jau pērnajā pavasarī, kad tos meklējām, lai izvērtētu, vai pieteikt šo vietu Vislatvijas Lielajai talkai.

Ivars Līdaka no Ziedoņa vairākkārt bija tur bijis, taču ceļu tobrīd atrast 2 maršruti, kā nokļūt līdz Butleru Brāļu kapiem

neizdevās. Arī tuvākajā apkārtnē dzīvojošie cilvēki par šiem Brāļu kapiem nebija neko dzirdējuši. Jautājām Kultūras aģentūras TICā, bet arī tur, izņemot mazu krustiņu kartē, nekādu papildus informāciju sniegt nespēja. Skumji.

Pienāca rudens, un kurš gan vēl datums būtu piemērotāks Latviešu strēlnieku godināšanai kā 11.novembris – Lāčplēša diena?! Tā arī nolēmām – lai vai kas – atzīmēsim Lāčplēša dienu, apmeklējot Butleru Brāļu kapus, iedegsim svecītes par viņu atdotajām dzīvībām Latvijas brīvības vārdā.

Šoreiz ceļa izzināšanā lūdzām palīdzību ķekavietim Gunāram Karpenskim.

Toreiz Gunārs ievēroja, ka galvenajam piemineklim kapu pieminekļa ansamblī ir bojāts dzelzs krusts – no četriem lauztiem stariem pie krusta bija atlicis tikai viens. Gunāram negribējās to tā atstāt, tādēļ viņš sazinājās ar Brāļu kapu Butleru brāļu kapu krusts pēc restaurācijas 2012komitejas darbiniekiem, lai informētu par pieminekļa stāvokli. Pārrunājot pieminekļa remontam piemērotāko metodi, Gunārs saņēma Brāļu kapu komitejas atļauju pašrocīgi veikt krusta atjaunošanu, ko viņš pats par saviem līdzekļiem kopā ar draugu Jāni arī veica.

Ar savu krietno rīcību Gunārs daudz neplātījās. Viņaprāt, tas bija viens no darbiem, kas vienkārši bija jāpaveic – aiz cieņas pret kritušajiem strēlniekiem un Latvijas vēsturi. Cik gan maz vajag, lai darītu lielas lietas! Ne jau pašvaldības ierobežotie budžeta līdzekļi vai pārlieku lielā izmaksu tāme aptur labas idejas. Bieži vien tā ir vienaldzība un sirds klātbūtnes trūkums…

Lai citiem būtu vieglāk atrodams ceļš uz Butleru Brāļu kapiem,

Anna Grāvīte – Taukule no Krustkalniem sagatavoja un, palīdzot arī savas ģimenes jaunajai paaudzei, uzstādīja ceļa norādi uz šo piemiņas vietu. Patiesībā šādas norādes ir nepieciešamas vairākas.

Rādītājs pie ieejas Butleru brāļu kapos 2012Tāpat ir nepieciešams arī ceļš, pa kuru nokļūt līdz mežā esošajiem Butleru Brāļu kapiem. Pašreizējais veids, kā nokļūt uz šo vietu, līdzinās orientēšanās sportam mežā – pēc Saules un uz labu laimi.

Butleru Brāļu kapos atdusas 1916.gadā 6.Tukuma un 7.Bauskas Latviešu strēlnieku pulku 250 kritušie karavīri. Uzraksts uz centrālā kapakmens vēsta: „Daudz paaudzes še attecēs un jūsu darbus pieminēs.”

Darbosimies tālāk, lai tas patiešām būtu iespējams!

Ceļš uz Butleru Brāļu kapiem no Plakanciema ceļa puses.       Ceļš uz Butleru Brāļu kapiem no Plakanciema ceļa puses

Izsaki savas domas par šo

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: