Bez cenzūras – Pļavniekkalna sākumskolu plāno nojaukt

Autori

2016.gads Ķekavas novada domē iesācies spraigi. Par laimi budžets pieņemts un atliek vien īstenot visu iecerēto. Vienlaikus politiskās varas kausi vismaz uz kādu brīdi ir sasvērušies citādi. Notiek varas pārdale, amatu maiņas – tā teikt – pašvaldības politikas katliņš mutuļo.

Ķekavas novada pašvaldības avīze ir ar dzeltenu nokrāsu un cenzūru, tādēļ rakstus, kas nav pa prātam domes priekšsēdētājam A.Damlicam, tajā nepublicē. Iedzīvotājiem jāzin noklusētais – Pļavniekkalna sākumskolas ēku grib pilnībā nojaukt, tās vietā būvējot jaunu, kopumā neracionāli izmantojot vismaz 3,6 miljonus eiro. Šī lēmuma pieņemšanu izdevās apturēt š.g. 14.janvāra domes sēdē. Tomēr priekšsēdētājs A.Damlics ar Vidzemes partijas atbalstu rosināja ārkārtas sēdes, lai šo jautājumu varētu lemt vēlreiz kā pašam ir pa prātam, taču tas neizdevās. Šobrīd amati ir pārdalīti, un novada domes vadībā ir nokļuvuši cilvēki, kas vēlas šo jautājumu pārskatīt un īstenot priekšsēdētāja iecerēto. Tādēļ šim rakstam savā ziņā ir arī profilaktisks nolūks.

Situācijas raksturojums un argumenti

Ne reizi vien dzirdēts un lasīts, ka Ķekavas novadā un pierīgas pašvaldībās kopumā strauji pieaug bērnu skaits. Tas pašvaldībām rada arvien jaunus izaicinājumus pirmsskolas un pamatskolas izglītības pieejamības nodrošināšanā.

Ķekavas novada pašvaldībā ir apkopoti dati un izanalizēta situācija par prognozējamo skolēnu skaita pieaugumu tuvākajos gados. Novadā šobrīd deklarēto bērnu skaits liecina, ka jau 2018./2019. mācību gadā skolās pietrūks vietas 160 skolēniem. Šī prognoze neietver iespējamo bērnu skaita pieaugumu novadā, kas var rasties valsts iekšējās migrācijas rezultātā.

Lai šo problēmu savlaicīgi novērstu, Ķekavas novada dome bija ieplānojusi paplašināt Pļavniekkalna sākumskolu. Pašreizējo moduļu vietā tiktu uzbūvēta piebūve. 2014.gada nogalē tam tika paredzēti 600 000 EUR. Ar laiku saprotot, ka pie reizes kapitāli jāremontē/jārekonstruē arī vecā skolas ēka, lai visu kopā ar jauno piebūvi varētu nodot ekspluatācijā, tika ieplānoti 1,5 miljoni eiro. Vienlaikus gan jāsaka, ka pašvaldības dažādu speciālistu dominējošais viedoklis bija, ka skola ir būvējama citā vietā. Neskatoties uz speciālistu ieteikumiem, pēc domes priekšsēdētāja A.Damlica iniciatīvas tika izsludināts metu konkurss par esošās Pļavniekkalna sākumskolas pārbūvi. Jāsaka, ka arhitekti – metu konkursa dalībnieki – savu darbu izdarīja godam. Projektu skices skaistas – viss pārdomāts, mūsdienīgs – ieganstus nemeklēšu. Taču rezultāts kopumā pārsteidza, jo pēkšņi atradāmies citādā situācijā: piedāvātais risinājums paredzēja pašreizējās, senās skolas ēkas pilnīgu nojaukšanu, un projekta izmaksas aptuveni aprēķinātas 3,6 miljoni eiro apmērā. Tas ir vairāk nekā divas reizes dārgāk nekā sākotnēji iecerēts.

Protams, ka lielās projekta izmaksas raisīja pārdomas par to, vai 100 papildus skolēnu vietas par 3,6 miljoniem ir adekvāta summa; par to, vai Katlakalna vecās apbūves likvidēšana ir pareizais Katlakalna attīstības virziens? Jā, novadam vajag jaunu skolu (jā, atkal), bet – ne par katru cenu! Tāds ir mans uzskats. Ir labi iesāktu darbu novest līdz galam, bet nedrīkst ignorēt būtiskus pavērsiena punktus, un mēģināt sasniegt mērķi, noraidot jebkuru racionālu argumentu. Var jau būt, ka nedaudz subjektīvi, bet piedāvāju šādus argumentus:

  1. Lai arī Pļavniekkalna sākumskolas ēka nav arhitektūras piemineklis, tai tomēr ir kultūrvēsturiska nozīme un, manuprāt, vecā apbūve Katlakalnā ir jāsaglabā.
  2. Nojaucot pašreizējo skolu, un būvējot tās vietā jaunu skolas ēku, par 3,6 miljoniem EUR mēs iegūstam papildus 100 vietas (šobrīd Pļavniekkalna sākumskolā mācās ap 180 bērniem, jaunā ēka plānota uz 288). Labi, var teikt, ka skolēniem tiks nodrošināta mūsdienīga mācību vide, labāki apstākļi, taču papildus 100 vietas novada problēmu nebūt neatrisina.
  3. Nojaucot pašreizējo skolu, būvniecības procesā Pļavniekkalna skolēni un pedagogi mācītos vecajā Ķekavas sākumskolas ēkā. Pārmaiņas, neērtības, bet izdarāms tas būtu. Pārcelšanās izmaksas un skolēnu pārvadājumu izmaksas nav aprēķinātas. Šobrīd Ķekavas vecajā sākumskoliņā darbojas Jaunatnes iniciatīvu centrs un pie šāda scenārija, jauniešus “ir jaliek ārā”, bet citas piemērotas telpas viņu nodarbībām šobrīd pašvaldība nevar piedāvāt.
  4. Būvējot līdzīgu skolu citā vietā, novads iegūst papildus 288 vietas – gandrīz trīs reizes vairāk par tādu pašu cenu. Protams, komunikācijas, sporta zāle, ceļi – tas viss šo projektu citā vietā sadārdzinās. Taču 3,6 miljoni vecajā vietā arī nav absolūti gala cena un krietni var pietuvoties vai pat pārsniegt 4 miljonus eiro. Tas ir šī brīža nezināmais, par ko jāuzdrošinās riskēt.
  5. Kur tad varētu atrasties jaunā skola? Pašvaldībai Katlakalnā zeme pieder tieši blakus bērnudārzam “Bitīte”. Jau šobrīd problemātiska ir piebraukšana – ceļi ir šauri un rītos jo īpaši noslogoti. 2016.gada budžetā ir paredzēta vairāku ielu posmu paplašināšana, asfaltēšana, lai b/d “Bitīte” būtu ērtāka piebraukšana. Skolas būvniecība blakus bērnudārzam palīdzēs sakārtot transporta plūsmu, un savā ziņā pārdalīs intensīvo satiksmi pa Pļavniekkalna ielu visā tās garumā.
  6. Kas notiks ar veco sākumskolas ēku? Moduļus jābeidz nomāt un beidzot jānopērk. Izmaksas līdz 200 000 EUR. Manuprāt, tā ir lieliska vieta un atbilstoša vide izglītības iestādei, kas praktizē alternatīvo pedagoģiju. Ķekavas novadā ir pieprasījums pēc alternatīvās – montersori, valdorfpedagoģijas bērnudārza un skolas. Līdz šim mums nav radusies iespēja veicināt šādas izglītības iestādes veidošanos. Tas ir vēl viens ieguvums, ja Pļavniekkalna sākumskolas kolektīvs pārietu uz jaunu skolas ēku citā vietā!

Esmu par racionālu pašvaldības līdzekļu izlietojumu nevis par mērķa sasniegšanu jebkuriem līdzekļiem. Aicinu iedzīvotājus sekot līdzi informācijai, un ja domājat līdzīgi – paust atbalstu Pļavniekkalna senās apbūves saglabāšanai!

Ar cieņu,

Ieva Arnte

Ķekavas novada domes deputāte

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

Ieva.Arnte@kekava.lv

Izsaki savas domas par šo

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: